Eublepharis macularius

E. macularius ( gekončík noční ) dorůstá velikosti 20 – 28 cm. Jeho tělo je pokryto drobnými šupinami, mezi kterými se nacházejí větší šupiny kuželovité. Na spodní straně prstů má příčnou řadu lamel, které však nemají příchytnou schopnost

a ke šplhání mu slouží jen silné drápy. Ocas má v průměru kulatý a zřetelně článkovitý, poměrně krátký. Jeho zbarvení je žluté a žlutohnědé s malými tmavě hnědými proužky a skvrnkami, mláďata mají na bílém a nažloutlém podkladu mnohem větší hnědé skvrny a pruhy než jejich rodiče samci jsou statnější než samice, a mají širší tělo a větší hlavu. Kromě toho mají 9 – 14 výrazných nadanálních pórů, které leží zakřivené v řadě.

Tito gekončíci obývají stepi, skalnaté pouště a řídce porostlé travnaté plochy. V horách  se vyskytují až do nadmořské výšky 2100 m.Žijí v Indii, Afghánistánu, Pákistánu, Íránu  a Iráku. Ve dne přespávají mezi kameny nebo ve škvírách a loví za úplné tmy. Živí se hmyzem, drobnými pavouky a škorpiony. Za nocí vydávají hlasité kvičení.

Obvykle se doporučuje chovat je ve skupinkách 1,3-4 ve větším teráriu o rozměrech asi 100 x 50 x 60 cm. Jako podklad

se hodí hrubý písek nebo směs písku a hlíny. Nezbytná je plochá miska s vodou. Teplota nad vyhřívacími místy by měla

dosahovat až 35 0C, jinde v teráriu by se měla pohybovat v rozmezí 28 – 32 0C ve dne a 20 – 22 0C v noci. Denní osvětlení začínáme v září postupně zkracovat až na 6 – 8 hodin, od ledna zase postupně prodlužujeme až na 12 – 14 hodin. Gekončíci noční v teráriu snadno zkrotnou a brzy si zvyknou na přesnou hodinu krmení, kdy často přijímají potravu z ruky. Není radno je chovat pohromadě s jinými druhy gekončíků a dospělé samce chováme vždy odděleně.    

                                                                                    

                 ZPĚT NA TERARISTIKU                         z příručky Chameleoni a gekoni (Kraus, Kocián)