Elaphe guttata   (Užovka červená)

Tento dlouhý štíhlý  had žije na jihu a jihovýchodě USA a severu Mexika. Obývá převážně borové lesy, ale i kulturní krajinu.

Její typické zbarvení je červené, jindy oranžové až hnědočerné s šedými skvrnami. Jsou známy i různé barevné formy např. albínská či žlutá. Po stranách břicha má tmavý šachovnicový vzor. Samec má rozšířený kořen ocasu, sondováním zjistíme 4-6 šupin u samečka a 1-2 šupiny u samičky. Dorůstá délky 150 - 180 cm.

Vzhledem k malým nárokům se jedná patrně o nejrozšířenějšího hada chovaného v teráriích. Jedná se navíc o jen zřídkakdy agresivní a obvykle stresu nepodléhající druh. Terárium vyžaduje suché a s větší nádobou s denně čerstvou vodou. Přes den udržujeme teplotu do 28ºC, v noci necháme poklesnout přibližně na 20ºC. Přestože se jedná o zemní druh, užovka ráda a dovedně šplhá po větvích instalovaných v teráriu. Aktivní je zejména v noci, ale potravu bez problémů přijímá i přes den. Zimujeme ji od listopadu do konce února při teplotě 10ºC. Snáší 5 - 30 vajec i dvakrát ročně. Mláďata se líhnou při 28ºC po 65 dnech. Krmíme ji hlodavci, mláďata někdy zpočátku odmítají samostatně přijímat potravu. užovky dospívají ve třech letech.

Zpět na teraristiku