HUDBA - Jimi Hendrix

Jimi Hendrix (nar. 27. 11. 1942, Seattle) po otci černoch, po matce indián (Čerokéz), dokázal během své krátké, čtyřleté superkariéry rozšířit možnosti hry na elektrickou kytaru více než kdokoliv před ním a po něm. Hendrix zprvu doprovázel řadu R&B hvězd (B. B. King, Ike & Tina Turner, Little Richards ...) a samostatně se prosadil až po přestěhování z New Yorku do Londýna. V té době si také zkrátil otcem pozměněné jméno Jimmi na Jimi. Na kytaru se Hendrix naučil hrát zcela sám a i přesto, že ji držel jako levák, struny na ní měl upravené jako pro praváka. V londýnských klubech na sebe tento mág s útlým fakírským tělem, černými úzkými kalhotami, hippieovským ohozem a rozčepýřenými vlasy strhl veškerou pozornost svými showmanskými kousky: hrál na kytaru za zády, za hlavou, mezi nohama, v kleče brnkal na struny jazykem nebo zuby a užíval spoustu nových kytarových efektů. Jeho kytara spílala, syčela zlostí, zuřila, znásilňovala, vzpínala se bolestí, zněla všemožnými nástroji a vyjadřovala veškerou škálu lidských citů. Hendrix se naprosto přirozeně a živelně zmocnil kvákadel, univibrátorů a všech vymožeností elektrické kytary jenž spojil se svým bluesovým a barevným cítěním. Jeho impro-vizace nebyly laškovným probíráním se ve strunách, ale vyčerpávající snahou o něco nového, zatraceně silného. Jimi publiku nabídl neuvěřitelně silné psychedelické blues, tvrdý rock, vřelý vokální projev a také dráždící prvek černého sexu.

K Hendrixovi, který hrál na Fender Stratocaster s obráceným postupem strun, se přidal britský baskytarista Noel Redding a bubeník Mitch Mitchell. Toto trio pojmenované Jimi Hendrix Experience se ještě v první polovině roku 1967 v Británii prosadilo se sklabami „Hey You“
(# 6), „Purple Haze“ (# 3) a „The Wind Cries Mary“ (# 6), jenž obsahovalo i debutové album „Are You Experienced?“. Tato dlouhohrající deska s funky hitem „Foxy Lady“, zaznamenala obrovský úspěch v USA, kde Hendrix konsternoval užaslé posluchače festivalu Monterey Pop mi-mo jiné i spálením kytary na pódiu. Hendrixova tvorba v prosinci téhož roku kulminovala albem „Axis: Bold As Love“ a o rok později dvojalbem „Electric Ladyland“.

Po omračujícím vystoupení sestavy Jimi Hendrix Experience ve Woodstocku 29. 6. 1969 se trio rozešlo kvůli neustálým neshodám kvůli drogám. Většinu roku 1969 se totiž s Hendrixem táhl vleklý soudní proces, který následoval po tom, když byl Jimi přistižen v Torontu s větším množ-stvím heroinu. Pod určitým nátlakem ze strany amerického černošského hnutí se Hendrix rozhodl založit černošskou trojici Band of Gypsys (Billy Cox, baskytara, Buddy Miles, bicí), kterou v lednu 1970 rozpustil a na krátký čas opět nahradil reformovanou trojkou Jimi Hendrix Experience. V létě 1970 Jimi poměrně neúspěšně vystoupil před téměř čtvrt miliónem diváků na festivalu Isle of Wight, který byl jeho posledním velkým koncertem.

Jimi neznal noty a místo hudebních termínů používal barevnou škálu. 17. září 1970 Hendrix složil svou poslední píseň „The Story of Life“. O den později si tři roky tvrdého života na cestách naplněné neustálým koncertováním, nahráváním, alkoholem a drogami vybraly svoji krutou daň.

Jimi Hendrix spolykal mnoho prášků na spaní a zemřel 18. září 1970, čtvrt hodiny před pátečním polednem. Během převozu sanitárním vozem do londýnské nemocnice se zadusil vdechnutím vlastních zvratků. 1. října 1970 byl Jimi Hendrix pohřben v rodném Seattlu.

Zpět na časopis