TIP NA VÝLET - KRKONOŠE

 

Navštívil jsem již mnoho úchvatných míst v naší krásné vlasti, avšak o prázdninách jsem navštívil snad nejúžasnější hory v naší zemi, a těmi jsou právě Krkonoše. Tento článkem bude spíše krátkým cestopisem, než tipem na výlet, avšak myslím, že mnozí z vás budou chtít po shlédnutí snímků v tomto článku do Krkonoš také zamířit, nechť již v zimě, či v létě, jako já.

 

Vybral jsem si pobyt v Krkonoších právě v létě, a to hlavně proto, že nejsem přílišným provozovatelem ni fanouškem zimních sportů, ale také z toho důvodu, že v létě je horská příroda nejhezčí. Má cesta do Krkonoš začala jednoho srpnového dne ráno, kdy jsem jel z Prahy autobusem z Florence až do Pece pod Sněžkou. Cesta tímto hromadným dopravním prostředkem byla hrozná, neboť bylo děsné vedro. Avšak vydržel jsem to, a tak jsme se nakonec já i moje společnice - jíž byla má babička - dostali živí a zdraví do Pece. Poté jsme došli na naší chatu, jež se zove Lyžařská bouda. Čekal jsem, že bude vprostřed prázdnin celá chata zaplněná, avšak bylo nás tam pouze pár, a měli jsme, i když jsme byli jen dva, přidělen k užívání čtyřlůžkový pokoj a vlastní koupelnu.

 

Avšak v bývalém rekreačním zařízení ROH příliš dobře nevařili. Výjimkou byly lívanečky, jež upekli náhradou za předešlou večeři, jíž byl přímo odporný segedínský guláš s ještě odpornějším masem a neméně ohavnějšími knedlíky. Prvního dne jsme vyrazili na krátký výlet, jímž byl jednoduchý výstup na Liščí horu. Z té jsme sešli ještě dolů a poté jsme se občerstvili v Chatě na rozcestí, kde stály 3 deci toniku „pouhých“ 49 Kč. Druhého dne byla již túra delší, a to dlouhá cca 25 km.  Přibližně taková dálka se chodila již pak i každého následujícího dne. V den, kdy jsme navštívili Luční boudu, na níž jsme si dali bohatý oběd, jsme viděli z pěkné vyhlídky Kozí hřbety, a dokonce i Špindlerův mlýn.

 

Také jsme vyrazili na Pomezní boudy u Malé Úpy, kde jsme navštívili pension Rusalka, v němž babička, skromná důchodkyně, vyplázla bez postřehnutelného mrknutí oka 66 Kč za dvě výtečné obří buchty s borůvkovou náplní, a lidových 59 Kč za kávu. Pochopitelně jsme nezapomněli na nejvyšší horu Krkonoš, jíž je Sněžka. Babička se vyvezla až nahoru lanovkou a mne donutila jet alespoň část s ní, avšak vystoupil jsem v Růžohorkách, a tam jsem šel pěšky až na vrchol nejvyšší hory České země. Ze Sněžky jsme poté sešli úchvatný Obřím dolem, a poté jsme se k večeru navrátili na Lyžařskou boudu. Také jsme navštívili Černou horu, na níž jsme se zdrželi - hledal jsem brouky, a kde jsme poté šel po plošině bažinami. Na Černé hoře jsme strávili skoro celý den a druhého dne jsme vyrazili opět na Růžohorky, avšak později jsme změnili své rozhodnutí a sešli jsme dlouhou cestou do Pece. Cesta to byla pěkná - zrovna na ní prováděli opravy dobrovolní pracovníci, lidé ze všech koutů naší vlasti - a vedla kolem divokého potoka, který jsem si mnohokráte vyfotografoval. Když se blížil opět den našeho odjezdu, navrátil jsem se zpět na chalupu u Písku.

 

Odkaz na malou galerii

 

Zpět na časopis