TIP NA VÝLET: Kašperk, Vydra

Pohled na Kašperk z Pustného Hrádku 1

 

Panorama Šumavy s hradem

 

 

 

 

 

 

Stavba hradu započala r. 1356 na příkaz Karla IV. Sloužil k ostraze staré obchodní stezky i blízkých nalezišť zlata. V r. 1617 koupili pustnoucí Kašperk měšťané z blízkých Kašperských Hor, nestarali se však o něj a tak po roce 1655 se začal rozpadat. Zdi hradu v sobě údajně skrývají čarovné bytosti a duchy /ďábla, bludného rytíře, tajemnou ženu, černého psa s ohnivýma očima/.

 

I toto léto, jako každé, jsme byli na mnoho výletech, nejhezčí z nich však byla výprava na hrad Kašperk. Putovali jsme krásnou šumavskou krajinou plnou potoků a chutných hub. Nejdříve ze všeho jsme jeli k soutoku Vydry a Křemelné do Čeňkovy pily. Někteří z vás to možná již vědí, ale soutokem těchto dvou řek vzniká kdys zlatodárná řeka Otava, protékající také městem Písek, u kterého máme chalupu ve vísce zvané Třebkov. Při soutoku se nacházejí také tři smrky, které zasadil Bedřich Smetana. Na toku Vydry jsem pořídil pár fotografií a vydal jsem se dál, dál již na Kašperk.

Když jsme pod hrad doputovali, měli jsme smůlu. Bylo zrovna pondělí a bylo zavřeno stejně, jako na jiných památkách. Nás to ale neodradilo a ku hradu jsme se stejně vydali. Naštěstí jsme se však shodou náhod dostali na nádvoří hradu. Byl tam hezký výhled, ale mnohem krásnější byl z Pustého hrádku, který se nachází na vedlejším vrcholu, půl km od Kašperku. Pustý hrádek ke Kašperku patří. Z hrádku, kde zbyla pouze jedna zeď, byl doopravdy čarokrásný výhled na vrcholy kopců, podhůří a na město Kašperské Hory. Zde jsem také pořídil také několik fotografií.

 

Krásná je také noční nálada Šumavy. Spali jsme vedle průzračného horního toku řeky, rozdělali jsme si oheň a uvařili omáčku z praváků a vzácných kozáků borových, které jsem našel doopravdy pod borovicemi. Toho večera jsme pozorovali Perseidy a fotili hvězdy. Což je jeden z mých mnoha dalších koníčků. Ráno jsme vstal, opět rozdělal oheň a z borůvkových a malinových listů jsem uvařil odvar a opekl rohlíky na rozžhavených kamenech, zatímco táta dospával.

 

Jediné, co Šumavu hyzdí jsou prodejné ženy, které u hranic postávají v  počtu hojném na kilometr. Jsou totiž navíc většinou dosti ošklivé, barvy pleti snědé a stáří neurčitého. Každému tento sic daleký, avšak krásný a příjemný výlet doporučuji.

 

  ZPĚT NA ČASOPIS

U ohně

Vydra u soutoku s Křemelnou