ZAJÍMAVOSTI

 

OBJEVY:

 

-zkamenělina dosud nejstaršího známého placentálního savce byla objevena při pátrání vědci v Číně. Zvíře velikosti myši žilo před 125 000 000 lety, jak uvádí časopis Nature. Tým amerických a čínských vědců objevil výjimečně dobře zachovalou fosílii kostry s otisky po husté srsti v provincii Liao-ning. Nález zvířete, které včetně ocasu měřilo šestnáct centimetrů a podle zubů se živilo zřejmě hmyzem, posouvá stáří placentálních savců o 40 - 50 000 000 let. Tento současník dinosaurů dostal jméno Eumaia scanseria.

 

-110 pyramidu odhalil mezinárodní tým archeologů díky náhodě v Gíze u egyptské metropole. Výstavba pyramidy, určené pro manželku jednoho z faraónů Staré říše, spadá do období IV. dynastie (2680 – 2560 př.n.l.). Leží 20 km jihozápadně od Káhiry, jihovýchodně od pyramidy nástupce a možného syna Chufua (Cheopse) Radžefa. Švýcarští badatelé odhalili 2 m vysoký vršek pyramidy při odklízení písku z okolí nedokončené Radžefovy pyramidy. Základnu má asi 5x5 metrů. Uvnitř byly nalezeny jen zbytky vápencového sarkofágu a keramika a nádobí z alabastru.

 

-zbytky města Uruk, odpovídající popisu v eposu o Gilgamešovi, objevili při bádání v Iráku geofyzikové Helmut Becker a Jörk Fashinder pomocí césiového magnetometru. S Gilgamešem (který žil 2600 př.n.l.) a Urukem je spojován i vznik prvního státu a klínového písma v Mezopotámii. Písmem nebyly zaznamenávány pouze hospodářské zápisy a daně, ale i literatura (eposy). Objevena byla síť ulic, hradby z pálených cihel, obytné paláce, chrámy a hustá síť dopravních kanálů. Těmi, podle zápisů klínovým písmem na hliněných tabulkách, proplouvali obyvatelé na loďkách celým městem. Shoda struktury města s písemnými podklady potvrzuje stáří města z počátku civilizace. Nálezci předpokládají i potvrzení legendy o pohřbení krále na umělém ostrově uprostřed řeky, poté zaplaveném.

 

-parfém starých Egypťanů byl upřesněn mikroskopickým rozborem vzorků olejů z 2500 nádob, uloupených roku 1798 Napoleonovou armádou při neúspěšné invazi do Egypta. Další studií znalců byly spisy z chrámu v Efdu a z chrámu se zatopeného ostrova Philaé nedaleko Asuánu. Hlavními složkami parfému královen byl jalovec, máta, pistáciové oříšky, myrta, palmové víno, kadidlo a med.

 

-dosud neznámý druh malého dinosaura, starého asi 130 milionů let, byl objeven v severovýchodní Číně. Býložravý dinosaurus velikosti malého psa je nejprimitivnější představitel významné skupiny rohatých dinosaurů, kteří jsou charakterističtí svými rohy, dále hákovitým zobanem, případně hřebenem tyčícím se na hlavě nebo kostěným límcem, který hlavu prodlužoval a kryl i šíji.

 

PŘÍRODA:

-nejen ptáci sedí na vejcích. Krajty, přestože jsou studenokrevní živočichové, se ovíjejí kolem snůšky svých vajíček, čímž je chrání před nepřáteli, nepřízní počasí a v případě nutnosti je i zahřívají. Zvláštním chvěním svalů totiž zvyšují svou tělesnou teplotu a vzniklé teplo pak předávají vajíčkům. Podobně se kolem vajíček ovíjejí i další hadi, ale ti je pouze chrání.

 

Zpět na č.28